Blog č. 49- Dezinformácie

12. novembra 2021, lukyh, Nezaradené

Blog z webináru o  dezinformáciách

                V nasledujúcom blogu  sa budem venovať téme webináru o dezinformáciách a hoaxoch. Inšpiráciou na tému mi bol webinár usporiadaný organizáciou ITAPA Slovensko. Tento webinár bol odvysielaný dňa 10. novembra 2021 o 16.30 s moderátorkou Zuzanou Kováčič Hanzelovou a hosťami Veronikou Remišovou ( podpredsedníčka vlády+ ministerka informatizácie a regionálneho rozvoja), Jaroslavom Naďom ( minister obrany), Romanom Mikulcom ( minister vnútra) a Ivanom Korčokom ( minister zahraničných veci)

Príhovor  Jaroslava Nagya

Dezinformácia nie je vtedy, keď nie je porušovaný zákon. Sám minister nepovažuje útoky na neho za dezinformáciu, naopak,  ak sú útoky na jeho rodinu, tak to považuje za dezinformáciu. Na tlačové konferencie chodia pseudo novinári. Prístup na ministerstvo obrany nie je týmto pseudo novinárom prístupný.  Odmieta hrozby voči kybernetickej bezpečnosti Ruska. Majú úspech s odhalením kybernetického útoku zo strany Ruska a Číny. Išlo o komunikáciu so štátnou správou. Niekedy odhalenie trvá dni, niekedy trvá týždne. Majú špičkových odborníkov, ktorých si odchytávajú po skončení ich školy. Fungujeme, tak, že si myslíme, že sme najbohatší na svete, ale kupujeme najlacnejšie veci. Keby si myslel, že jeho telefón nebude odpočúvaný, tak by bol naivný.

Príhovor Veroniky Remišovej

                Podľa Veroniky Remišovej tento problém riešia všetky krajiny. Treba sa ku tomu postaviť, že kto je zodpovedný. Je dilema, čí je zodpovednosť na strane jednotlivca alebo na stráne vlády. Veronika Remišová je zvedavá ako vyrieši Veľká Británia svoj dezinformačný problém.  Na boj proti dezinformáciám sa vyčlenil balík. Umelá inteligencia má odhaliť dezinformácie. Technologické riešenia nie sú jednoduché, ale riešia to odborníci. Základným faktorom je osveta zo strany štátnych inštitúcii zameraných na bezpečnosť. Bola vytvorená Európska kybernetická spoločnosť, ktorá rieši kybernetický útok  

Príhovor Romana Mikulca

                Podľa Romana Mikulca nie je to také jednoduché. Na odhalenie kybernetického útoku používajú rôzne metódy, aby ku tomu neprišli.  Sú najaktívnejším rezortom proti boji voči kybernetickým vojnám.  Zriadili Centrum proti boju voči hybridným vojnám. Pán minister Mikulec povedal zaujímavosť, že v Portugalsku len 7 % ľudí verí dezinformáciám.  Každý človek má prístup k mainstreamovým médiám. Táto téma zničenia dezinformácii tu žije. Inštitúcie tu vyvíjajú aktivitu. Slovenská republika má dosť aktivít v tejto oblasti. V oblasti kontroly mobilov ministrov veľmi radi porušujú veci, ktoré majú stanovené. Nenecháva si kontrolovať svoj mobil, jednotliví zamestnanci Ministerstva vnútra fungujú na vlastných súkromných  mobiloch

Príhovor Ivana Korčoka

                Podľa Ivana Korčoka je rozdiel medzi škodlivou a nelegálnou informáciou. Do Ministerstva vnútra príde 48 odborníkov. Najúčinnejšie je mať jednoznačné politické postoje. Sociálna platforma nemá žiaden redakčný základ. Politici si urobili z Facebooku živnosť. V roku 2020 sa vytvoril  kódex na  boj s dezinformáciami.  Dobrovoľný systém nie je funkčný. V roku 2021 bola štatisticky každých 14 sekúnd na internet pridaná nejaká dezinformácia. Dezinformátori podľa Ivana Korčoka sú krok vpred, tiež využívajú umelú inteligenciu. Boli úspešní voči útoku na Ministerstvo zahraničných vecí. Voči Maďarsku je najväčšia ochrana naše správanie. V súčasnosti je podľa Ivana Korčoka 65 slovenských úradov pôsobiacich v zahraničí. Popravde stav spoločenského vedomia nepovažuje za dobrý.        

 Pán minister uviedol počas svojej prednášky pár faktov napr. 30 % ľudí považuje očkovanie, že to je príprava na útok, 35 % ľudí považuje očkovanie, že to je príprava na čípovanie.